LEVENTESZERVEZET :
„A leventeszervezetek a katonai előképzés legfontosabb szervezetei voltak Magyarországon az 1920-as évek elejétől a második világháború végéig. A leventeszervezetek a 12–21 év közötti, rendszerint iskolából kimaradt fiúk katonai előképzését és nemzeti szellemű nevelését szolgálták. A testnevelés mellett jelentős hangsúlyt fektettek a fegyelemre és a valláserkölcsi nevelésre. A trianoni békeszerződés katonai korlátozásainak kijátszására a leventeszervezeteket a testnevelésről alkotott 1921. évi LIII. törvény alapján szervezték meg. Az irányítást később, fokozatosan a Honvédelmi Minisztérium vette át. A nyilas hatalomátvételt követően a leventéket is harcba vetették. Közülük sokan meghaltak, hadifogságba kerültek, vagy a nyugatra vonuló hadsereggel Nyugat-Európába kerültek.
- § A testgyakorlásra kötelezett levente ifjak kötelesek legalább 8 hónapon, és legfeljebb 9 hónapon keresztül heti 3 órán át testgyakorlást végezni.
- § A testgyakorlásra kötelezett levente ifjak kötelesek vallásfelekezetük rendes istentiszteletén részt venni.
- § ...a mulasztót... a testnevelési bizottság , figyelmeztetésben, ismételt mulasztás esetében dorgálásban részesíti..”
Gamáson működő polgári egyesületek
Levente Egyesület: 1924. Elnök: Biczi Gyula esperes
Polgári Lövészegylet : 1930. Elnök:Ebinger József, Horváth János tanító
Leányegylet: Bodossi Antalné sz. Deckert Mária, Király Anna tanító
A levente mozgalmat a trianoni békeszerződés megszorító intézkedései kényszerítették ki, amelyben a fiatalok haderőn kívüli katonai előképzésben részesültek.
Az általános (elemi) iskola 6 osztályos volt és utána 3 év ún.„ismétlő”. Itt a lányok háztartási ismereteket sajátítottak el, és a leendő anyaszerep is szóba került, szakelőadók közreműködésével.
„A leventeleány-mozgalom célja, hogy a leányifjúságot a hagyományos női erények szellemében való nevelés útján a haza és a család szolgálatára, különösen pedig a magyar anya feladataira és a honvédelmi szolgálatra előkészítse.”
Elemi iskolások gyakorlás közben.
Forrás: Bodor Ibolya
A képen: 3. Somogyvári Irén. Forrás: Horváth László
Leventelányok: Lukács Teréz és barátnője
Leventelányok: Sekoli Mariska és Rózsi